• strednyspis@gmail.com
  • +421 911 910 454, +421 911 545 107

Čo predchádzalo vzniku OZ Stredný Spiš?

Február 1987 Chomút

Vznik nášho občianskeho združenia je spojený s februárom 1987 a so zakladaním tzv. chomúta. Chomút, je v bežnom používaní základná časť konského postroja. Je to v podstate remeň natiahnutý na krku koňov upevnený do jarma a pomocou neho boli kone zapriahnuté do záprahu. V prenesenom význame sa chomút používa ako znak neslobody, z čoho vychádza aj jeho použitie počas svadobných zvykov v rámci zábavy. Chomút sa zakladá na krk ženícha ako symbol straty slobody (Zdroj: uluv). Zakladanie chomúta je spojené so spevom, pričom na vyzdobený chomút sa uviedol dátum svadby a prezývka, ktorú mal ženích medzi parobkami (mladými chlapcami). Prvýkrát sa chomút použil vo Vlkovciach na svadbe Alžbety a Jána Lorkovcov. Ženíchovi chomút pripravil jeho kmotor, ktorý týmto chcel oživiť a spestriť rozlúčku so slobodou a parobčením. Táto rozlúčka so slobodou sa mladým zapáčila a vo Vlkovciach sa tento zvyk na svadbách vyskytuje už viac ako 35 rokov v podstate až dodnes.

Zakladanie chomúta na svadbe Alžbety a Jána Lorkovcov, 1987

Zakladanie chomúta na svadbe, 1989

December 1987 – Jasličkovanie

Ďalšou aktivitou, ktorá predchádzala nášmu založeniu bolo tzv. jasličkovanie (ľudové podanie správy o narodení Spasiteľa). Po viac ako 30-tich rokoch sa nám vo Vlkovciach podarilo obnoviť túto peknú aktivitu. Jasličkovanie sa spája s obdobím Vianoc a posledná generácia Jasličkárov fungovala vo Vlkovciach 50-tych rokoch. Na jasličkovanie sme mohli nadviazať vďaka spomienkam pamätníkov, konkrétne vďaka Štefanovi Cehuľovi st., Jozefovi Rabianskému st. a Štefanovi Semaňákovi, ktorí nám naspievali piesne a zarecitovali texty jednotlivých postáv v Betlehemskej hre. Texty a piesne sme následne prepísali a mladí chlapci jasličkovanie nacvičili. Vďaka tomu jasličkári vo Vlkovciach už viac ako 35 rokov prinášajú betlehemské hry nielen do Vlkoviec, ale aj do okolitých dedín a miest. Pri jasličkovaní sa vystriedalo už niekoľko generácií mladých chlapcov, pričom jasličkármi boli už otcovia aj synovia.

Jasličkári z Vlkoviec, 1987

Jar 1989 – Morena

Vynášanie Moreny patrí k najstarším ľudovým zvykom, ktorý na Slovensku máme. Morena symbolizuje koniec zimy a vyjadrovala túžbu ľudí po slnku a jari. Ak ľudia chceli, aby prišla jar – museli zabiť alebo utopiť Morenu. Do konca osemdesiatych rokov sa vynášanie Moreny vo Vlkovciach neorganizovalo. Nošeňe šmertky, ako tomu hovoria domáci, patrilo ku tradičnému kolobehu života na dedine a mladé – nevydaté dievčatá sa na tejto aktivite radi podieľali. Morena sa vo Vlkovciach začala prvýkrát organizovať až v roku 1989. Pre mladé dievčatá sa dali ušiť kroje z medzivojnového obdobia u pani Anny Bizubovej. Z vynášania Moreny v roku 1989 máme aj pekný video záznam.

Nošeňe šmertky, Vlkovce, 70. roky 

Jar 1989 – Kupačka

Azda najznámejším slovenským ľudovým zvykom je veľkonočná kupačka. Prvá organizovaná dedinská kupačka mládencov sa vo Vlkovciach uskutočnila v roku 1989. Mládenci sa obliekli do krojov, ktoré si dali učiť a na ktoré sa poskladali po 100 KČs. K nahliadnutiu je dodnes zoznam mládencov, ktorí si kroje zakúpili. Kroje ušila Anna Bizubová zo Spišského Štvrku, ktorá vyrábala kroje pre rôzne folklórne skupiny či ÚĽUV a tiež ich šila aj pani Ľudmila Sebešová z Vlkoviec. Z tejto prvej kupačky z roku 1989 je veľa fotodokumentácie a tiež videonahrávka s pekným predhovorom vtedajšieho riaditeľa ZŠ Dominika Fujaša. Od tohto obdobia vlkovskí chlapci chodia až dodnes v krojoch kúpať dievčatá, a tým spestrujú veľkonočné obdobie.

 

 Kupačka vo Vlkovciach, 1988