• strednyspis@gmail.com
  • +421 911 910 454, +421 911 545 107

Najkrajšia vianočná tradícia


Jasličkári z Vlkovciec, 2017

Vianočné obdobie sa na Slovensku spája s mnohými tradíciami. Hlavne na dedine ľudia v minulosti počas predvianočného obdobie spájali svoj život s mnohými ľudový tradíciami. Vymetanie zlých duchov či otváranie lístkov s menami chlapcov na Luciu, odlievanie olova na Ondreja, či vkladanie čerešňového konára do vázy na Barboru – toto boli tradície, ktoré nemohli chýbať v žiadnom domci. S vianočným obdobím však bola spojená predovšetkým návšteva jasličkárov. 

Pojmom jasličkár sa označuje v ľudovom zvykosloví na Slovensku muž alebo chlapec, ktorý počas vianočného obdobia chodieva od domu k domu a ohlasuje narodenie Spasiteľa Ježiša Krista. Jasličkári to však neoznamaovali obyčajným oznamom, ale domácim podali príbeh o narodení Ježiša prostredníctvom krátkeho vystúpenia. Jasličkári mali väčšinou so sebou aj drevený alebo papierový betlehem, preto sa v niektorých častiach Slovenska nazývali aj betlehemci. Počas vystúpenia jasličkári predvádzajú krátky príbeh o narodení Ježiša Krista, pričom tento príbeh často predstavoval hry zo života pastierov s ľudovými piesňami a bol obohatený o staré ľudové zvyky. Spojenie biblického príbehu s ľudovými zvykmi robí z jasličkovania jednu z najkrajších vianočných tradícií, ktoré na Slovensku máme. 


Jasličkári z Vlkovciec, 1987

Jasličkovanie vo Vlkovciach

 Jasličkovanie malo svoju tradíciu aj vo Vlkovciach a to až do päťdesiatych rokov 20. storočia. Dovtedy fungovala posledná generácia jasličkárov vo Vlkovciach. Jasličkovanie sa nám podarilo obnoviť v roku 1987 vďaka spomienkam poslednej generácie jasličkárov, konkrétne  Štefanovi Cehuľovi st., Jozefovi Rabianskému st. a Štefanovi Semaňákovi, ktorí nám naspievali piesne a zarecitovali texty jednotlivých postáv v Betlehemskej hre. Texty a piesne sme následne prepísali a mladí chlapci jasličkovanie nacvičili. Vlkovské jasličkovanie tak už viac ako 35 rokov dotvára vianočnú atmosféru prináša betlehemské hry nielen do Vlkoviec, ale aj do okolitých dedín a miest. Pri jasličkovaní sa vystriedalo už niekoľko generácií mladých chlapcov, pričom jasličkármi boli už otcovia aj synovia.


Jasličkovanie malo v každom kraji trochu podobný priebeh. Vo Vlkovciach počas samotného jasličkovania vystupujú šiesti muži, pričom jeden znázorňuje anjela a ďalší štyria chalpi hrajú štyroch pastierov – Baču, Stacha, Fedora a Kubu. Oblečení sú v bielych košeliach s vysokými čapicami s hviezdou a s palicou v ruke. Posledným členom hry je tzv. Starý, ktorý je oblečený v čienom kužuchu a jeho postava je zväčša tou „humornejšou“. Pred samotným vystúpením príde do domu domáceho anjel a opýta ich o dovolenie predviesť betlehemskú hru, a to nasledovne: „Dovoľa, či nedovoľa prednašac betľehemskému salašu?“ Domáci na to odpovedia „Dovoľa!


Jasličkári vo Vlkovciach, 90. roky

Keď domáci dovolili jasličkárom vstúpiť, Anjel vstúpil a oznámil jasličkárov, ktorí predstavia príbeh narodenia Ježiša Krista. Postupne si povoláva svojich bratov pastierov, ktorí potom spoločne hrajú hru a spievajú ľudové piesne. Posledný je povolaný Starý, ktorý do hry prináša trochu humoru, pretože jeho hlavnou úlohou je „vystrájať“ a rozosmievať. Hra sa končí oferovaním, t.j. obetovaním darov malému Ježiškovi. Na konci vystúpenia sa jasličkári domácim poďakujú piesňou – tí ich za odmenu pohostia a pridajú aj oni svoju oferu k jasličkám. 

Ukážka jasličkovania vo Vlkovciach: 

Jasličkovanie, 90. roky
11
Jasličkovanie, 2016
Jasličkovanie na okresnom festivale, 80. roky