Tŕnistý poklad
Keď sa povie šípka, mnohí z nás si vybavia predovšetkým tŕnisté kríky v medziach či na krajoch lesa, ktoré škriabu a trhajú kabáty. Na prvý pohľad vyzerá šípka ako burina, no v skutočnosti v sebe skrýva mnoho bohatstva. Šípka ako plod obsahuje vysoké množstvo vitamínu C a lykopénu (antioxidantu), vďaka čomu posilňuje imunitu, bojuje proti rakovine, ďalej pôsobí ako analgetikum, znižuje cholesterol a bojuje proti chudokrvnosti či paradentóze. Zo šípok je možné vyrábať mnohé produkty ako napríklad sirupy, zaváraniny, kompóty, domáce víno či šípkový likér.
Na Spiši je však známy predovšetkým šípkový lekvár.
Šípkový lekvár patrí ku tradičným regionálnym produktom Stredného Spiša. Vo Vlkovciach poznajú miestny aj šípkový pretlak, tzv. „eče – peče“. Tento pretlak, bez pridania cukru, sa zvykol tiež predávať a domáci si z tohto pretlaku spravili svoj vlastný šípkový lekvár podľa svojej chuti. Šípkový lekvár chodili už od dávna predávať ženy z Vlkoviec po domoch do Levoče a Kežmarku, a týmto spôsobom sa snažili priniesť do domu trochu peňazí. Hovorí sa, že šikovná gazdiňa mohla za predaj šípkového lekvára vystrojiť svadbu, ale i postaviť chalupu.
Výroba šípkového lekváru je veľmi prácna. Na prvý pohľad sa môže zdať, že najnáročnejšou časťou výroby šípkového lekváru je samotný zber šípok, ktorý je občas vďaka tŕňom šípového kríku bolestivou záležitosťou. Zber je však je len prvým krokom v procese náročnej výroby lekváru. Plod šípky sa vyznačuje semiačkami, ktoré sú chránené ostrými chĺpkami. Tie je potrebné pred samotným varením plodu veľmi starostlivo odstrániť, pretože inak by chĺpky dráždili pri jedení. Po vyčistení nasleduje dlhý proces varenia, kde sa šípky tepelne upravia. Keďže je šípka sama o sebe kyslá, pridáva sa do lekváru cukor. Následne lekvár prechádza varením, aby dostal tú správnu hustotu. Na konci tohto celého procesu vznikne produkt s nezameniteľnou chuťou – šípkový lekvár.
Spišský šípkový lekvár
Na trhu je dnes možné dostať mnoho šípkovým lekvárov. Čím sa však odlišuje od týchto produktov Spišský šípkový lekvár? V prvom rade je to proces výroby. Zber šípok, čistenie šípok, varenie, ale aj samotné balenie hotového produktu je ručnou prácou. Šípky zbierame v okolitých lesoch a čistíme ich tzv. ručným pasírovaním, vďaka čomu nám každá šípka prejde rukou. Podobne je to aj pri varení, lekvár varíme v malých množstvách, aby sme si boli istý jeho kvalitou a chuťou. Nakoniec je samotné balenie, ktoré takisto robíme vlastnými rukami.
Čím sa však spišský šípkový lekvár najviac odlišuje od ostatných šípkových lekvárov je chuť a zloženie. Spišský šípkový lekvár obsahuje iba dve ingrediencie: plod šípky a cukor. Do lekváru nepridávame žiadne dochucovadla, ani regulátory kyslosti či želírujúce látky, a práve vďaka tomu má spišský šípkový lekvár nezameniteľnú chuť, ktorá sa líši od všetkých ostatných lekvárov.
Ako sa dostanem ku Spišskému šípkovému lekváru?
Prírodu neoklameme. Plody šípok sú k dispozícií iba v jeseni, a preto je aj šípkový lekvár dostupný iba v jesenných/zimných mesiacoch. Spišský šípkový lekvár si môžete objednať od októbra do konca novembra prostredníctvom emailovej adresy strednyspis@gmail.com. Vzhľadom na vysoký záujem však odporúčame kontaktovať nás čo najskôr.